logo Należy do: logo2
+48 61 285 38 61
Obrazek

Mikrofiltracja to proces niskociśnieniowy, który z wykorzystaniem porowatych, ceramicznych membran odfiltrowuje oraz usuwa bakterie oraz inne zanieczyszczenia z produktów takich, jak mleko czy woda, na poziomie 99,5%-99,9%.

Pory w membranach wykorzystywanych w tej metodzie cechują się stosunkowo dużą wielkością (0,2–10 μm). Praca odbywa się przy zastosowaniu niskiego ciśnienia (0,1–0,3 MPa), co z kolei pozwala uzyskać większą moc przepływu – od kilku do kilkunastu m³/(m²·h).

Technologie membranowe, wykorzystywane w procesie mikrofiltracji, nie tylko zapewniają skuteczne filtrowanie, lecz także – dzięki braku konieczności stosowania środków chemicznych – są przyjazne środowisku, a niskie zużycie energii wpływa na zmniejszenie kosztów utrzymania.

Zastosowanie mikrofiltracji membranowej

Technologie membranowe stały się innowacyjnym rozwiązaniem w produkcji spożywczej – m.in. mleka, pozwalając na uzyskanie np. mleka pasteryzowanego o cechach podobnych do krowiego, w procesach klaryfikacji serwatki – oraz w branży farmaceutycznej. Wykorzystywane są także do efektywnego oczyszczania wody i ścieków.

Dzięki swojej specyfikacji, metoda mikrofiltracji membranowej może stanowić oczyszczanie wstępne przed procesami nanofiltracji lub odwróconej osmozy.

Mikrofiltracja wykorzystywana jest do sterylizacji np. pożywek i piwa – w przypadku którego  zastępuje pasteryzację. Dzięki temu możliwe jest produkowanie piwa niepasteryzowanego o dłuższej przydatności do spożycia, nawet do kilku miesięcy.

Membrany ceramiczne, służące do oraz usuwania zanieczyszczeń, wykonane są z materiałów, które cechują się dużą odpornością termiczną i chemiczną. Zastosowane surowce nie wpływają w żadnym stopniu na filtrowany roztwór, dzięki czemu zapewniają całkowite bezpieczeństwo stosowania.