logo Należy do: logo2
+48 61 285 38 61
Obrazek

Odwrócona osmoza

Odwrócona osmoza to proces, który polega na zagęszczeniu składników roztworu. Opiera się na separacji membranowej – występuje wtedy, kiedy na roztwór ograniczony membraną działa ciśnienie większe od osmotycznego, co powoduje z kolei przepływ substancji w kierunku przeciwnym niż w procesie naturalnej osmozy. Jej niewątpliwą zaletą jest niskie zużycie energii, co z kolei wpływa na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych.

Odwrócona osmoza

Odwrócona osmoza – zagęszczanie i oczyszczanie

Odwrócona osmoza w przemyśle spożywczym wykorzystywana jest m.in. do zagęszczania produktów – takich, jak mleko, serwatka, soki owocowe – które polega na usunięciu części wody. Pomaga tym samym w zmniejszeniu ich masy, a co za tym idzie – w zredukowaniu kosztów związanych z magazynowaniem lub transportem.

Systemy odwróconej osmozy są popularnym rodzajem rozwiązania w kwestii oczyszczania wody – zarówno w przemyśle, jak w sferze życia codziennego – dostarczając krystalicznie czystą wodę, całkowicie zdatną do picia. Podobnie jak metoda wykorzystująca moduł membranowy, służący do recyklingu wody, który odbywa się w sposób sprawny oraz skuteczny. Wykorzystywana jest także do oczyszczania ścieków, umożliwiając odzyskiwanie wody, metali i innych cennych substancji. Dzięki swojej specyfikacji, system odwróconej osmozy może zostać całkowicie zautomatyzowany.