logo Należy do: logo2
+48 61 285 38 61

Czym jest odwrócona osmoza?

Odwrócona osmoza to proces pewnego rodzaju filtracji, który polega na usunięciu z produktu określonej ilości wody, co służy jego zagęszczeniu, ale również rozdzieleniu wody od ciał stałych. Obydwa te efekty mają bardzo szerokie zastosowanie, co sprawia, że proces ten można wykorzystać podczas przygotowywania lub uzdatniania do użycia ogromnej ilości różnorodnych substancji. Do najważniejszych z nich należą woda (która może zostać w ten sposób efektywnie oczyszczona) oraz produkty spożywcze, na przykład te na bazie mleka. Odwrócona osmoza wykorzystuje niewiele energii, ale do jej przeprowadzenia potrzebne jest odpowiednie urządzenie wyposażone we właściwy filtr. 

Proces ten polega na przepuszczeniu substancji przez półprzepuszczalną membranę, na której zastosowane zostaje ciśnienie wyższe i skierowane odwrotnie od tego występującego w niej naturalnie. Dzięki temu dochodzi do rozdzielenia roztworu i wyodrębnienie z niego wody, co prowadzi do jego zagęszczenia, a przy okazji także oczyszczenia wydobytej z niego wody z różnych gęstych składników, takich jak na przykład sól, mleko, serwatka lub wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. 

Do czego wykorzystuje się odwrócona osmozę? 

Ponieważ odwrócona osmoza jest zarówno sposobem efektywnego zagęszczenia różnych płynów, jak również ich dokładnego filtrowania, znajduje zastosowanie w bardzo wielu gałęziach przemysłu. Jednym z najważniejszych obszarów, w których proces ten jest szeroko stosowany, jest uzdatnianie wody do picia lub ponownego wykorzystania: doskonale sprawdza się w oczyszczaniu ścieków i odzyskiwaniu z nich nie tylko H20, ale także innych, niezwykle różnorodnych substancji. Pozwala również na oczyszczanie białej wody – tej pochodzącej z płukania. Być może jednak najważniejszym jej zastosowaniem pozostaje odsalanie wody morskiej, na poziomie nawet 95-99%

W branży mleczarskiej odwrócona osmoza wykorzystywana jest przede wszystkim do zagęszczania mleka oraz serwatki. W wielu przypadkach proces ten jest niezwykle przydatny i zwiększa zastosowanie tych substancji – doskonale sprawdzają się na przykład w produkcji lodów. Zagęszczoną serwatkę można również wysuszyć, otrzymując koncentrat białka serwatkowego, będący cenionym suplementem dla sportowców.