logo Należy do: logo2
+48 61 285 38 61
Obrazek

This a filtration process where pores size in membranes is closer to the size of particles. This is used to remove the microorganisms, viruses, bacteria and inacceptable solids during the product processing, for instance milk and water.

ULTRAFILTRATION - THE PURPOSE OF USE

– produkcja lodów
Ultrafiltracja ma ogromne znaczenie, na przykład, w produkcji mleka przeznaczonego do produkcji lodów. Zwiększa stężenie białka, aby uniknąć tworzenia się dużych kryształów podczas zamrażania, a także umożliwia przedłużenie okresu przechowywania lodów.

– produkcja sera
Ultrafiltracja jest stosowana do produkcji sera w celu usunięcia mikroorganizmów i innych niepożądanych stałych cząstek usuniętych podczas obróbki cieplnej. Ta metoda pozwala zaoszczędzić wapń, sód i fosfor w serze, dzięki czemu ser ma kremową konsystencję oraz dobry smak i zapach. a także zapewnia bezpieczeństwo, ponieważ przyczynia się do usunięcia organizmów, które negatywnie wpływają na zdrowie ludzi. Przy użyciu danej technologii produkuje się sery, takie jak Mascarpone lub Feta.

– uzdatnianie wody pitnej
Ultrafiltracja jest ważna w przygotowaniu wody pitnej. Ma to obecnie ogromne znaczenie, gdyż w wielu regionach świata brakuje czystej wody pitnej. Ultrafiltracja usuwa z wody zanieczyszczenia i inne patogenne cząstki nienadające się do jedzenia, nieprzyjemny zapach i smak. Półprzepuszczalna membrana jest wystarczająco dobrą barierą do usuwania bakterii i wirusów, ponieważ ich rozmiar jest większy niż rozmiar porów. Ponadto ta metoda, w porównaniu z innymi metodami uzdatniania wody, nie zatrzymuje nieaktywnych patogenów w wodzie. Proces ten jest w pełni zautomatyzowany i co ważne, energooszczędny. Podczas ultrafiltracji nie dodaje się żadnych chemikaliów do oczyszczonej wody na żadnym etapie.

– demineralizacja i zagęszczanie serwatki
Serwatka demineralizowana w proszku jest produktem mlecznym pochodzącym z serwatki płynnej uzyskanej z produkcji dojrzewających serów, a następnie poddana demineralizacji i suszeniu. Proces demineralizacji serwatki polega na usuwaniu z niej substancji mineralnych poprzez zastosowanie technologii membranowej, takiej jak ultrafiltracja. W procesie ultrafiltracji można zagęścić zarówno kwaśną, jak i słodką serwatkę.

– standaryzacja zawartości białka i kazeiny w mleku
Przemysł mleczarski, odpowiadając na zapotrzebowanie rynku, kładzie duży nacisk na produkcję sfermentowanych napojów mlecznych, twarogu i serów. Z tego powodu konieczne jest posiadanie surowego mleka o wysokiej zawartości białka, a przede wszystkim kazeiny. Niska zawartość kazeiny w mleku znacznie zmniejsza ilość sera uzyskanego z jednostki jego objętości, co ostatecznie podnosi koszty produkcji. Zmniejszenie ilości mleka do produkcji 1 kg sera o zaledwie 0,1 litra pozwala uzyskać 10 kg więcej sera ze 100 tysięcy litrów mleka, a nawet 3 tysiące kg w przeliczeniu na rok (300 dni). Zawartość kazeiny w mleku znacząco wpływa na czas powstania skrzepu pod wpływem podpuszczki i na elastyczność skrzepu. Zatem utrata kazeiny pozostającej w serwatce jest mniejsza. Dlatego wskazane jest zastosowanie metody standaryzacji poziomu kazeiny w mleku przeznaczonym do produkcji sera. Od wielu lat w przemyśle mleczarskim stosuje się metodę ultrafiltracji.

– produkcja koncentratu białka serwatkowego (WPC) i izolatów białka serwatkowego (WPI)
Koncentrat białka serwatkowego (WPC) jest uzyskiwany przy użyciu ultrafiltracji i może zawierać od 35 do 80% białka. Koncentrat o zawartości 35% białka może być stosowany do produkcji serów topionych, jogurtów lub lodów, jako niskotłuszczowy zamiennik mleka w proszku. Koncentrat o zawartości 80% białka jest wykorzystywany do produkcji preparatow odżywczych dla sportowców, żywności dietetycznej lub jako suplement diety. Koncentrat białka serwatkowego w proszku stosuje się do standaryzacji białka w odtłuszczonym mleku w proszku, do produkcji lodów, w przemyśle piekarniczym oraz do produkcji żywności dietetycznej, w celu poprawy smaku produktu i podniesienia jego wartości odżywczej.
Izolat białka serwatkowego (WPI) jest białkiem bardziej czystym niż WPC, ponieważ jest uzyskiwany w dłuższym procesie w porównaniu do koncentratu. Większość produktów WPI zawiera ponad 90% białka. Obecnie izolaty białka serwatkowego stosuje się jako preparaty odżywcze dla osób aktywnych fizycznie i kulturystów, uzupełniając brak białka, na przykład w dietach niskokalorycznych lub w okresie rekonwalescencji.

– produkcja MPC i MPI
Koncentrat białek mlecznych (MPC) i izolat białek mlecznych (MPI) to bardzo cenne dodatki stosowane w produkcji napojów i batonów wysokobiałkowych, a także produktów spożywczych dla dzieci, takich jak jogurty i sery.