Technologie membranowe na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym

Świadomość ekologiczna w obecnych czasach jest ważna jak nigdy wcześniej. Codzienne wybory zarówno zarządzających zakładami produkcyjnymi, jak i każdego członka społeczeństwa, powinny wpisywać się w ramy gospodarki obiegu zamkniętego.
Czy można powstrzymać wytwarzanie nadmiernej ilości odpadów i obchodzić się z nimi tak, by nie generować dużego obciążenia dla środowiska naturalnego? Jak poprawić jakość ścieków z zakładów przetwórczych? A co, gdyby ograniczyć ilość ścieków produkcyjnych i część składników z surowców odzyskać do ponownego wykorzystania w procesie?
Odpowiedzi na te i wiele innych pytań usłyszeli uczestnicy seminarium zorganizowanego dla branży spożywczej przez Endress + Hauser Group w Uniejowie w dniach 19-20 października 2021 roku. Partnerem merytorycznym wydarzenia była Alima Food Processing Technology.
To dwudniowe spotkanie było doskonałą okazją do dyskusji, wymiany doświadczeń i wiedzy o najnowszych rozwiązaniach technologicznych stosowanych w przemyśle spożywczym. Na temat zastosowania technologii membranowych w oczyszczaniu oraz recyklingu wody i środków myjących w przemyśle spożywczym opowiedziała Aleksandra Olech, Project Manager w Alima FPT.

Recykling środków chemicznych używanych w zakładzie oraz odzysk wody poprodukcyjnej to działania, które wpisują się w nurt gospodarki o obiegu zamkniętym (circular economy). Koncepcja ta zakłada, że produkty, materiały oraz surowce powinny pozostawać w gospodarce tak długo, jak jest to możliwe. Należy zminimalizować wytwarzanie odpadów, a jeżeli już powstaną – powinny być użyte jako surowce wtórne. Podejście takie realizowane w odniesieniu do projektowania procesów produkcyjnych zwiększa innowacyjność i konkurencyjność przedsiębiorstw.
Przykłady działań w kierunku wdrożenia gospodarki w obiegu zamkniętym czyli dążenie do celu ZERO WASTE w zakładzie produkcyjnym:

Zastosowanie technologii membranowej, a konkretnie NANOFILTRACJI do oczyszczania roztworów CIP pozwoli ponownie wykorzystać użyte środki chemiczne:

Przykład instalacji NF-CIP w zakładzie przetwarzającym serwatkę:
Zastosowanie ODWRÓCONEJ OSMOZY do odzyskania wody z produktu:
przykłady zastosowania
- Odzysk wody z produktu (serwatka) po procesie zagęszczania UF, RO lub NF
- Odzysk wody z koncentratu soli powstałego w procesie demineralizacji z wykorzystaniem ED lub IX
- Oczyszczanie kondensatu z procesów wyparnych
Do czego można wykorzystać oczyszczoną wodę?
- mycie CIP, płukania międzyprocesowe
- uszczelnienie komponentów instalacji
- zasilanie instalacji chłodniczych i parowych

Przykład zastosowania technologii RO – POLISHING w zakładzie przetwarzającym serwatkę (Alima-Milk w Złotowie)

Mimo iż korzyści z inwestycji w proponowane rozwiązania technologiczne w zakładach produkcyjnych mogą wydawać się odroczone w czasie, pewne jest, że jest ona opłacalna zarówno biznesowo, jak i cywilizacyjnie.